EN

Švédske rozprávky


Výber ľudových rozprávok, ktoré odzrkadľujú život švédskeho ľudu, veľmi úzko spojeného s prírodou a prírodnými živlami, priateľstvo medzi človekom a zvieraťom, rešpekt pred tajomstvami sveta alebo večný boj dobra a zla.
Švédski rozprávkari Gunnar Olof Hyltén-Cavallius a George Stephens boli pre Švédov tým, čím pre Slovákov Pavol Dobšinský. Veľké množstvo prekrásnych ľudových rozprávok by sa nezachovalo bez ich entuziazmu a obetavej práce. V našej knihe nájdete výber ľudových rozprávok, ktoré odzrkadľujú život švédskeho ľudu, veľmi úzko spojeného s prírodou a prírodnými živlami, priateľstvo medzi človekom a zvieraťom, rešpekt pred tajomstvami sveta alebo večný boj dobra a zla.

Informácie

Žáner rozprávka
Jazyk slovenčina
Prekladateľ Mária Bratová
Počet strán 152
EAN 9788026409564
Dátum vydania 7.12.2015
Vek od 5
Formát 210x297 mm
Vydavateľstvo CPRESS
Hmotnosť 0,7000
Typ Kniha

Súbory na stiahnutie

pdf Ukážka.pdf

Uživateľská recenzia

V súčasnej dobe nie sú vytvorená žiadna užívateľská hodnotenia.

Vaše hodnotenie

Používateľskú recenziu môžu vkladať len registrovaní užívatelia

Prihlásiť

Recenzia médii

Denník N - Švédske rozprávky a trollovia

Tým, čím bol pre nás Pavol Dobšinský, bola pre Švédov dvojica Gunnar Olof Hyltén – Cavallius a George Stephens. Ako píše v doslove knihy Švédske rozprávky prekladateľka a zostavovateľka tejto mohutnej publikácie, Mária Bratová, materiál začali zbierať okolo roku 1830. Bol najvyšší čas, tradícia rozprávania príbehov začala pomaly zanikať. Ako pri iných rozprávkach, pochádzajúcich z rôznych európskych krajín, aj tu sa vám môžu zdať hlavné témy povedomé. Nečudo. Pôvod mnohých príbehov siaha hlboko do ľudských dejín. Bádatelia hovoria, že niektoré rozprávky sú staré aj 5000 a zrejme aj viac rokov. Kto vystupuje v našich tradičných rozprávkach, všetci vieme. Vo Švédskych rozprávkach sa deti od cca 7 rokov môžu zoznámiť najmä s trollmi. Troll má podobu trpaslíka, niekedy obra, vždy je škaredý a zákerný. Robí hrdinovi prieky, hádže mu polená pod nohy, škodí mu a celkovo ho nijako nešetrí. Treba povedať, že ani človek sám sa často nerozpakuje mu to podobne kruto oplácať. Zároveň ale sú hrdinovia aj vynaliezaví, odvážni a prešibaní. Nejde pritom vždy o princov či vladárov, ale v hlavných úlohách sa deťom predstavia obyčajní pastieri alebo chudobní dedinskí chlapci, prekonávajúci nevídané nástrahy a plniaci nesplniteľné úlohy. To všetko sa odohráva v tmavých lesoch, v chalúpkach na samotách, na zámkoch obkolesených morskými zátokami... prostredie, kde sa ocitnete, je známe a exotické zároveň. Zážitkom sú nielen rozprávky, ale aj ilustrácie uznávaného akademického maliara Petra Pollága. Je jedným z našich najúspešnejších súčasných výtvarníkov, precestoval takmer celý svet, získava mnohé medzinárodné ocenenia a vystavuje nie len v Európe, ale napríklad aj v Afrike. Jeho ilustrácie sú dynamické, farebné, akoby sa už-už mali rozhýbať. Švédske rozprávky obohatil množstvom malých obrázkov a niekoľkými celostránkovými ilustráciami, na ktoré sa môžu deti pozerať celé minúty bez toho, aby sa im zunovali.

Budete to vedieť ako prvý!

Zaujíma Vás, aký knižnej hit práve vychádza, na aký tovar je výhodná zľava, aká beží súťaž o ceny? Prihláste sa k odberu našich e-mailových noviniek!