EN

Mlynčeky tety Hrozienky

Marta Hlušíková


Tajomstvá prichádzajú...
Na treťom poschodí nášho domu býva teta Hrozienka, ktorá má na poličkách ozdobné mlynčeky. Ukrýva v nich tajomstvá. Potom tie tajomstvá narastú, teta Hrozienka sa posadí do okna a melie a melie a melie. Ak chceš vedieť, aké tajomstvá mlynčeky ukrývajú, stačí otvoriť túto knižku.

Informácie

Žáner rozprávka
Ilustrátor Alena Wagnerová
Jazyk slovenčina
Počet strán 96
EAN 9788026410041
Dátum vydania 22.2.2016
Vek od 6
Formát 167x225 mm
Vydavateľstvo CPRESS
Hmotnosť 0,3500
Typ Kniha
Na treťom poschodí nášho domu býva teta Hrozienka, ktorá má na poličkách ozdobné mlynčeky. Ukrýva v nich tajomstvá. Potom tie tajomstvá narastú, teta Hrozienka sa posadí do okna a melie a melie a melie. Ak chceš vedieť, aké tajomstvá mlynčeky ukrývajú, stačí otvoriť túto knižku. ...Kúzelník zrazu vybral z vrecka svoju starú kúzelnícku paličku, zašibrinkoval ňou klobúku okolo nosa a povedal akési tajomné zaklínadlo. Tu sa začali diať čudesné veci, o akých sa klobúku dosiaľ ani nesnívalo: všetky rozprávkové postavičky bežali po ulici kamsi za roh. Videl zmrzlinára Vanilku, ktorému na pleci sedela mucha Svetlucha, okolo neho preletel motýlik Majstra Sláčika, papierové lastovičky, nad hlavou sa vznášal bronzový chlapec na lietajúcom Pejkovi, klobúku o nos cvrnkla akási kľučka a okolo ucha mu presvišťala hundrajúca handra. Všetci bežali a leteli a jeden cez druhého vykrikovali: „Utekajme, kým melú!“ „Kým melie kto?“ skríkol klobúk. „Predsa rozprávkové mlynčeky tety Hrozienky! O chvíľu zapadne slnko, čo nevidíš?“ Kým si stihol klobúk uvedomiť, čo sa deje, práve vstupoval aj s kúzelníkom do jedného z mlynčekov. Bolo tu teplo a voňavo, lebo bol doma. Teraz budú mlynčeky spať až do východu slnka. Do novej rozprávky všetkých vymelú až zajtra... Marta Hlušíková sa okrem literárnej tvorby pre dospelých venuje v posledných rokoch najmä textom pre deti: Kde pavúky tkajú cukrovú vatu, Písmenkovo alebo Tam, kde pršia výkričníky, Neznášam, keď ma hladkajú po hlave, Bublinkové rozprávky, Čo baby nedokážu, Môj dedko Rýchly šíp, Strelené rozprávky, Vežovníček, Zázračné topánky, Až raz budem kapitánom.

Uživateľská recenzia

V súčasnej dobe nie sú vytvorená žiadna užívateľská hodnotenia.

Vaše hodnotenie

Používateľskú recenziu môžu vkladať len registrovaní užívatelia

Prihlásiť

Recenzia médii

Denník N - ...takmer starosvetské príbehy pre deti

V máloktorej detskej knihe je sústredený taký počet hrdinov – seniorov. Zábudlivý dedko, babka píšuca listy perom na papier, skupina dôchodcov stretávajúca sa pod sochou chlapca, kyslou kapustou sa živiaci dedo Tančibok a ďalší. Cítiť z nich autorkinu nostalgiu za vecami, ktoré už dnešné deti nepoznajú, za poslednými prežitkami toho, čo možno jej samej bolo blízke. Ku všetkým deduškom a babičkám je empatická, o ich popletenosti a spomienkach píše s úctou a jemným láskavým humorom. Kniha bude mať pre deti o to väčší význam, keby si ju čítali práve s nimi – so seniormi zo svojej rodiny. Je však aj dosť možné, že z nej väčší zážitok budú mať najprv tí starší a až potom deti. Babka snívajúca o dávnom milom, ktorý jej písal listy, vdychujúca vôňu javorového listu zamotaného v poštárskej kabele, ktorý sa jej náhodou dostal do schránky, povie viac pamätníkom ako dnešným deťom. Ktokoľvek im Mlynčeky tety Hrozienky ponúkne, bude musieť rátať aj s trochou vysvetľovania a trpezlivosti, kým sa malí čitatelia dostanú do jej atmosféry. Pomedzi spomínaných hrdinov sa v knihe objavia aj deti alebo rozprávajúce veci, ktoré sa zvyčajne na niečom poškriepia a potom to vyriešia s drobným poučením. Nechýbajú ani drobné zázraky prekračujúce detský svet, ako keď sa nedočkavý drevený koník Pejko odtrhne z kolotoča, vletí oknom do rozhádzanej izby a pomôže malému chlapcovi upratať. Keď do izby vtrhne mama a vidí uprostred nej stáť dreveného kolotočiarskeho koňa, beží po manžela, lenže koník medzitým zase odletí a zázrak je na svete. Presne to sú tie príbehy, pri ktorých sa deti budú nadšene pýtať: „A to sa fakt môže stať?“ Mlynčeky tety Hrozienky sú dvanástou knihou Marty Hlušíkovej pre detského čitateľa. Aj vo svojich predchádzajúcich knihách vložila do deja okrem detí aj hrdinov v rôznom veku, vrátane tých skôr narodených. Marta Hlušíková vydala tiež dve básnické zbierky a jej cit pre slovo, nehu k ľuďom a veciam, pozorovanie sveta očami poetky cítiť z týchto príbehov možno viac ako z jej predchádzajúcej tvorby. Recenzovala som aj jej knihu Až raz budem kapitánom. Knihu sprevádzajú nežné ilustrácie Aleny Wagnerovej, doplnené o kratučké texty. Ide o skúsenú ilustrátorku detských kníh a časopisov, podieľa sa na tvorbe pre viacero z nich. Pre deti organizuje tvorivé dielne a arteterapeutické semináre. Venuje sa aj vlastnej tvorbe, maľuje snivé ženské obrazy v pastelových farbách. Obe autorky spája podobná lyrika viditeľná na súlade textu a ilustrácií.

Budete to vedieť ako prvý!

Zaujíma Vás, aký knižnej hit práve vychádza, na aký tovar je výhodná zľava, aká beží súťaž o ceny? Prihláste sa k odberu našich e-mailových noviniek!