EN

Prečo nekvitneš?

Katarína Macurová


Aké tajomstvo objaví medvedík v záhadnej rastlinke? Bohato ilustrovaná kniha od ocenovanej ilustrátorky detských kníh.
Tá je krásna! zaradoval sa medvedík, keď vo svojej záhradke objavil zvláštnu rastlinku. Každý deň ju polieval, chránil pred silným slnkom a nikdy jej pred spaním nezabudol popriať dobrú noc. No kvetinka nič. Prečo nekvitneš? dumal malý záhradník. Netušil však, čo sa zatiaľ deje pod zemou.

Informácie

Jazyk slovenčina
Počet strán 32
EAN 9788056600238
Dátum vydania 31.10.2016
Vek od 4
Formát 163x238 mm
Vydavateľstvo ALBATROS
Hmotnosť 0,2700
Typ Kniha
Tá je krásna! zaradoval sa medvedík, keď vo svojej záhradke objavil zvláštnu rastlinku. Každý deň ju polieval, chránil pred silným slnkom a nikdy jej pred spaním nezabudol popriať dobrú noc. No kvetinka nič. Prečo nekvitneš? dumal malý záhradník. Netušil však, čo sa zatiaľ deje pod zemou.

Súbory na stiahnutie

pdf Ukážka.pdf

Uživateľská recenzia

V súčasnej dobe nie sú vytvorená žiadna užívateľská hodnotenia.

Vaše hodnotenie

Používateľskú recenziu môžu vkladať len registrovaní užívatelia

Prihlásiť

Recenzia médii

Denník N - ...malé deti nemajú zmysel pre humor?

Prvý plán príbehu knihy pre deti od cca 2 rokov Prečo nekvitneš? je veľmi jednoduchý - mackovi vyrastie na záhrade zvláštny kvietok. Od ostatných sa líši tým, že nech robí macko čokoľvek, kvietok nie a nie vykvitnúť. Macko ho polieva vodou aj najlepším čajom, chráni ho pred páľavou, alebo na neho svieti aj v noci, keď sa mu zdá, že potrebuje svetla ešte viac. Zametá jeho suché listy a najmä, neprestáva sa čudovať, že žiadna z jeho záhradníckych skúseností na túto rastlinku neplatí. Na ilustráciách však vidíme aj to, čo macko nevidí - jeho kvietok skutočne nie je obyčajný. Je to zabudnutá mrkva, na ktorú si chúťky robí celá zajačia kolónia. A kým sa macko trápi s vymýšľaním nových pestovateľských postupov, pod zemou sa chystá hostina. Deti sa smejú, pretože vďaka jednoznačnosti dejovej postupnosti je absolútne zrejmý kontrast medzi mackovou nežnou snahou a divosťou hladných zajacov, ktorí tak, ako macko o nich, nemajú o pestovateľovi nad zemou ani šajnu. Dospelému čitateľovi je hneď jasné, ako sa tento príbeh skončí, ale to najlepšie príde vtedy, keď sa aj mama môže pri čítaní detskej knihy prekvapiť. Záver príbehu Prečo nekvitneš? nerovná sa zjedeniu mrkvy a zoschnutiu vňate. Príbeh sa končí nečakane, vtipne a opäť dvojzmyselne. Pre deti to bude poznanie, že existuje viac, než len jeden uhol pohľadu na známe veci a tiež nová vrstva vtipu, s ktorou sa stretnú, rodičia sa usmejú a zrejme aj dojmú. V knižke Prečo nekvitneš? hrajú absolútny prím ilustrácie. Textu je minimum, na každej stránke sú maximálne dve vety, ktoré posunú príbeh vždy o kúsoček ďalej. Obrázky toho vypovedia omnoho viac a dá sa nad nimi stráviť viac času. Kým medvedík pôsobí roztomilo, nežne a jemne, zajace sú jeho presným opakom, robia grimasy, sú pohyblivé, nedočkavé. Postupne ich pribúda a práve oni sú komickým prvkom, ktorý pozapaľuje detské srandy. Autorka - ilustrátorka Katarína Macurová na svojom blogu nádherne popísala celý proces vzniku knihy. Nápad k nej prišiel znenazdajky počas pobytu v Edinburghu. Urobila zopár náčrtov, ale kým sa dopracovala k výsledku, prešlo ešte veľa času a kým sa príbeh dostal do knižnej podoby, prešli možno aj dva roky. V spolupráci s vydavateľstvom upravila titulnú ilustráciu, aj názov z pôvodného Kvet na záhrade na konečný Prečo nekvitneš? Výsledok je mimoriadnym osviežením v ponuke kníh slovenských autorov pre najmenšie deti. Vysoká úroveň ilustrácií, spracovanie - z mojich skúseností - lepšie, ako v podobných knižkách privezených zo zahraničia, plus vzácna pridaná hodnota v podobe humoru. Ten je obrovským darom, ktorý im môžeme (a máme) dať. Nie raz im v budúcnosti zachráni zdravý rozum.

Budete to vedieť ako prvý!

Zaujíma Vás, aký knižnej hit práve vychádza, na aký tovar je výhodná zľava, aká beží súťaž o ceny? Prihláste sa k odberu našich e-mailových noviniek!