EN
Dráma v rôznych podobách

Dráma v rôznych podobách

Bratislava, 3. mája 2018 – Dráma môže mať rôzne podoby a môže byť určená pre rôzne publikum. Dôkazom sú dve aktuálne novinky vydavateľstva Albatros Media Slovakia. Román z obdobia druhej svetovej vojny Dievča v modrom plášti a triler zo spisovateľského prostredia Učiteľ sú knihy, ktoré sa oplatí prečítať.

Beletristický debut Američanky Monicy Hesseovej Dievča v modrom plášti získal prestížnu Edgar Award 2017 pre najlepší román v kategórii Young Adult. A úplne zaslúžene – ide síce o prvý román, no autorka je skúsenou dopisovateľkou denníka Washington Post a na svojom konte má aj niekoľko non-fiction kníh. „Toto je ohromujúci román o holokauste,“ napísali o knihe v Publishers Weekly. Dievča v modrom plášti je výnimočný príbeh o statočnosti obyčajných ľudí, o láske, smútku a živote v ťažkých časoch, konkrétne v roku 1943 v nacistami okupovanom Amsterdame, kde vládne prídelový systém. Hlavná hrdinka knihy, mladučká Hanneke sa však vyzná - na čiernom trhu sa pohybuje ako ryba vo vode a dokáže zaobstarať väčšinu vecí, ktoré ľudia potrebujú. Pri jednej z donášok ju pravidelná zákazníčka požiada o pomoc. Nechce zohnať mäso či kávu, chce, aby Hanneke našla židovské dievča, ktoré ukrývala. Vzalo si len svoj modrý plášť a zmizlo nevedno kam. „Keď som bola malá, čítala som Denník Anny Frankovej. Stále a dokola, cítila som, že je to výnimočná kniha. Neskôr ako tínedžerka som veľa čítala o koncentračných táboroch a hrôzach vojny,“ hovorí Hessová. „Uvedomila som si, že toho viem veľa, ale neviem takmer nič o živote mimo Anninho väzenia, o živote obyčajných Holanďanov. A to ma lákalo.“

Ako úspešná novinárka má s rešeršovaním bohaté skúsenosti a na vyhľadávaní informácií pre svoju knihu si dala záležať. „Vtedy som si uvedomila, že ľudské emócie sa nemenia. Ľudia naprieč vekmi smútia, milujú, zabúdajú. Niekedy sme trocha malí a niekedy zase hrdinovia,“ hovorí Monica. Podľa nej nie je kniha určená len mladému publiku: „Je to príbeh o ľuďoch a ich pocitoch v ťažkom období vojny. Ale nemyslím si, že by bol len o minulosti...“

Spojenie minulosti a súčasnosti je citeľné aj v trileri Učiteľ od amerického spisovateľa a scenáristu Lee Matthewa Goldberga. Hlavnému hrdinovi Kylovi Broderovi sa podarilo dosiahnuť životný sen - stal sa redaktorom vo významnom vydavateľstve. Keď sa s ním spojí jeho obľúbený profesor William Lansing, už ani nemôže byť šťastnejší, najmä keď sa mu William zmieni, že píše nový román. Lenže Lansingov rukopis je najzvrátenejší príbeh, aký Kyle v živote čítal. Román odmietne, netušiac, že láska k slovám môže viesť až k smrteľnej posadnutosti... Goldberg sa netají, že jeho najobľúbenejšími spisovateľmi sú „zvrátení“ Jay McInerney či Bret Eason Ellis, autor kultovej knihy Americké psycho. „Iróniou, ostrosťou a drsnosťou sa to na Ellisa podobá, pridáva však aj zákulisie vydavateľského biznisu, barbarstvo a senzácie, po ktorých jeho zákazníci tak túžia,“ napísali v recenzii v Kirkus Review. „Zdá sa mi, že samotný život spisovateľa môže byť zaujímavejší, ako jeho fiktívne príbehy,“ dodáva Goldberg záhadne. Jeho agentúre sa už podarilo predať televízne práva na Učiteľa a ako sa priznal autor, v úlohe profesora by si vedel predstaviť Richarda Gereho...

NAPÍŠTE NÁM