EN

Ja, Robot

Isaac Asimov


Majstrovský kultový príbeh o ľudskosti, robotike a hlbokej sonde do zmyslu života.
V kultovej zbierke poviedok Ja, Robot Isaac Asimov zadefinoval tri zákony robotiky, ktoré majú slúžiť na ochranu ľudí pred robotmi. Čo sa však stane, ak robot začne spochybňovať svojho stvoriteľa? Môže mať robot zmysel pre humor? A dokáže klamať? Ako potom rozlíšiť robota od človeka? Talentovaná robopsychologička Susan Calvinová stála pri zrode umelej inteligencie. Pomohla robotom zhmotniť sa zo snov na skutočné vedecké výtvory a zapísala sa do dejín robotiky.

Informácie

Číslo dielu 1
Jazyk slovenčina
Séria Robot
Prekladateľ Patrick Frank
Počet strán 264
EAN 9788056631881
Dátum vydania 18.11.2022
Vek od 15
Formát 130x200 mm
Vydavateľstvo Lindeni
Hmotnosť 0,35
Typ kniha
Väzba viazaná s laminovaným poťahom

Nadčasová séria Isaaca Asimova o robotoch – od ikonickej poviedkovej zbierky Ja, Robot až po štyri dnes už za klasiku považované romány – obsahuje najvplyvnejšie myšlienky moderného sci-fi. Asimov zadefinoval zákony robotiky, ktoré dodnes ovplyvňujú pohľad na prítomnosť i budúcnosť umelej inteligencie.

V kultovej zbierke poviedok Ja, Robot Isaac Asimov zadefinoval tri zákony robotiky, ktoré majú slúžiť na ochranu ľudí pred robotmi. Prvý z nich znie: Robot nesmie ublížiť človeku ani svojou nečinnosťou dopustiť, aby sa mu ublížilo. Druhý: Robot musí poslúchnuť človeka s výnimkou prípadov, keď by to bolo v rozpore s Prvým zákonom. No a tretí hovorí: Robot musí chrániť vlastnú existenciu, pokiaľ takáto ochrana nie je v rozpore s Prvým alebo Druhým zákonom. Čo sa však stane, ak robot začne spochybňovať svojho stvoriteľa? Môže mať robot zmysel pre humor? A dokáže klamať? Ako potom rozlíšiť robota od človeka? Talentovaná robopsychologička Susan Calvinová stála pri zrode umelej inteligencie. Pomohla robotom zhmotniť sa zo snov na skutočné vedecké výtvory a zapísala sa do dejín robotiky.

Súbory na stiahnutie

pdf Ukážka.pdf

Ďalšie tituly z rady "Robot"

Uživateľská recenzia

Denisa Tomíková
Susan Calvinová je robopsychologička a je v tejto knihe doslova legendou. Kniha "Ja, robot" je v podstate súbor spomienok Susan. V knihe som našla niekoľko kratších príbehov o Donovanovi a Powellovi, ktorí pracovali a konštruovali robotov. Jeden príbeh bol veľmi bizarný, konkrétne ten kde nový robot začal byť veriaci. Hrôza, naozaj. Ale počas čítania som mala pocit, že čítam veľmi zaujímavú knihu a nedokázala som sa od nej odtrhnúť. Predstav si, čo by sa mohlo stať, ak firma obíde pravidlá a robot nebude úplne a doslovne počúvať prvý zákon? A ja sa už neviem dočkať, keď prečítam ďalšie diely tejto série, pretože autor je pre mňa (a nie len pre mňa) jedným z otcov sci-fi. "Ja, robot" je perfetkná kniha. Týchto 260 strán som zhltla ani neviem ako. Odporúčam prečítať každému, kto má rád sci-fi alebo si chce porovnať film s knižnou predlohou. Ver mi, že kniha je omnoho lepšia, pretože film sa inšpiroval len časťou tejto knihy.

Vaše hodnotenie

Používateľskú recenziu môžu vkladať len registrovaní užívatelia

 Prihlásiť
Autor knihy
Isaac Asimov

Isaac Asimov

Isaac Asimov je autor mnohých kultových diel sci-fi a fantasy literatúry. Venoval sa aj písaniu vedeckých publikácií. Medzi jeho naznámejšie diela patrí séria Nadácia či zbierka poviedok Ja, Robot. Je držiteľom ceny Hugo za najlepšiu žánrovú sériu všetkých čias. Bol členom a viceprezidentom Menza International a na jeho počesť po ňom pomenovali asteroid.
Zobraziť profil autora
NAPÍŠTE NÁM