EN
Ja, Robot

Ja, Robot

Ja, Robot je kultová zbierka deviatich poviedok od jedného z najvýznamnejších spisovateľov histórie Isaaca Asimova. Ide o hlbokú sondu do zmyslu života, ktorá prináša príbehy o ľudskosti a robotike. Ikonická kniha, ktorá obsahuje najvplyvnejšie myšlienky moderného sci-fi, práve vychádza vo vydavateľstve Lindeni v slovenskom preklade Patricka Franka. Asimov v nej zadefinoval zákony robotiky, ktoré dodnes ovplyvňujú pohľad na prítomnosť i budúcnosť umelej inteligencie.

Tri zákony robotiky majú slúžiť na ochranu ľudí pred robotmi. Prvý z nich znie: Robot nesmie ublížiť človeku ani svojou nečinnosťou dopustiť, aby sa mu ublížilo. Druhý: Robot musí poslúchnuť človeka s výnimkou prípadov, keď by to bolo v rozpore s Prvým zákonom. No a tretí hovorí: Robot musí chrániť vlastnú existenciu, pokiaľ takáto ochrana nie je v rozpore s Prvým alebo Druhým zákonom.

Čo sa však stane, ak robot začne spochybňovať svojho stvoriteľa? Môže mať robot zmysel pre humor? A dokáže klamať? Ako potom rozlíšiť robota od človeka? Talentovaná robopsychologička Susan Calvinová stála pri zrode umelej inteligencie. Pomohla robotom zhmotniť sa zo snov na skutočné vedecké výtvory a zapísala sa do dejín robotiky. Rovnako ako sa zbierka Ja, robot zapísala nielen do dejín scifi literatúry, ale aj do celej popkultúry.

Poviedky boli najskôr publikované v amerických časopisoch Super Science Stories a Astounding Science Fiction v rokoch 1940 až 1950 a v roku 1950 vyšli knižne vo vydavateľstve Gnome Press v náklade 5 000 kusov. Dodnes sa ich v desiatkach prekladov predalo po celom svete niekoľko miliónov. Na základe poviedok bolo natočených viacero filmov, najznámejší je asi rovnomenný Ja, Robot z roku 2004 v hlavnej úlohe s Willom Smithom. „Je to povinné čítanie nielen pre fanúšikov sci-fi, ale pre všetkých milovníkov literatúry," odporúčajú v Guardiane.

Isaac Asimov je autor mnohých kultových diel sci-fi a fantasy literatúry. Venoval sa aj písaniu vedeckých publikácií. Medzi jeho najznámejšie diela patrí séria Nadácia, ktorá postupne vychádza vo vydavateľstve Lindeni či zbierka poviedok Ja, Robot. Je držiteľom ceny Hugo za najlepšiu žánrovú sériu všetkých čias. Bol členom a viceprezidentom Menza International a na jeho počesť po ňom pomenovali asteroid. „Isaac Asimov bol jedným z veľkých vizionárov svojej doby. Nikdy sa nedozvieme, koľko vedcov v mnohých krajinách vďačí za svoju prvotnú inšpiráciu jeho knihe, článku alebo poviedke,“ povedal o ňom známy americký astronóm Carl Sagan.


NAPÍŠTE NÁM