EN
Kvapky na kameni - 50 príbehov českých a slovenských rebeliek

Kvapky na kameni - 50 príbehov českých a slovenských rebeliek

Výnimočná kniha o výnimočných ženách od výnimočných autoriek – to je nová publikácia Kvapky na kameni, ktorá prináša 50 príbehov českých a slovenských rebeliek. Práve dnes vychádza v slovenskej aj českej verzii v najstaršom česko-slovenskom vydavateľstve detských kníh – Albatros.

„Bol to jeden z najväčších projektov, do akého sme sa pustili a sme radi, že konečne uzrie svetlo sveta. Že si dievčatá, ženy, ale aj muži a chlapci budú môcť prečítať päťdesiat parádne napísaných a krásne ilustrovaných príbehov českých a slovenských rebeliek. Téma silných žien je aktuálne módna, čo je len dobre, naša kniha je však výnimočná v tom, že má dve jazykové mutácie – českú a slovenskú, že na nej pracovalo deväť slovenských a českých autoriek a pridalo sa 26 ilustrátoriek z oboch krajín. Fantastickú prácu odviedla grafická dizajnérka Mária Rojko a Slovenka je dokonca aj autorka písma Johana Biľak Balušíková!“ s nadšením hovorí o knihe šéfredaktorka vydavateľstva Marta Jankajová.

V každom detaile ide o československú knihu, knihu (aj) o našej spoločnej histórii. Koniec koncov, zabudnúť na ňu ani nie je možné, veď za posledných stopäťdesiat rokov, ktoré kniha pokrýva, naše krajiny zmenila niekoľkokrát názov aj hranice a stále tu žije pestrá zmes ľudí rôznych etník, rás a náboženstiev. „Aj naše hrdinky sú rôznorodé – nájdete tu príbeh maďarskej rehoľnej sestričky slovenského pôvodu, ktorá zachraňovala židov, jemenskej študentky, rusínskej sochárky, rómskej prekladateľky, Češky židovského pôvodu, ktorá pôsobila v Austrálii, aj slovenskej moslimky,“ hovoria v predslove editorky knihy - oceňovaná slovenská spisovateľka Monika Kompaníková a jej česká kolegyňa Kamila Musilová, ktoré stáli pri zrode projektu.

Kniha je určená pre deti od osem rokov, ale svoje si v nej nájde aj staršie publikum. Doplnená je výkladovým slovníkom a aj praktickou časovou osou. Medzi hrdinky zaradili autorky ženy z rôznych oblastí spoločenského, vedeckého, kultúrneho aj športového života, už nežijúce aj stále aktívne. „Rebelky, ktoré sme vybrali, boli a sú nenápadné, ale nesmierne húževnaté bojovníčky. Niektoré z nich používali aj naozajstné zbrane, no väčšina z nich len svoj hlas, svoj um, inteligenciu, vytrvalosť. A lásku, lásku k literatúre, k umeniu, k ľuďom, ku svojej krajine,“ dopĺňa Monika Kompaníková.

Kniha sa volá inak, ako podobné publikácie. Poetický názov Kvapky na kameni vymyslela česká autorka Kamila Musilová, ktorá sa nechala inšpirovať výrokom politickej aktivistky z Guatemaly Rigoberty Menchú Tumovej. „Som ako kvapka vody na kameni. Kvapká stále na to isté miesto, necháva tam stopu. A aj ja nechávam stopu v srdciach mnohých ľudí,“ vyjadrila sa držiteľka Nobelovej ceny za rok 1992  a bojovníčka za ľudské práva a rovnoprávnosť Indiánov. „Názov je presný a krásny,“ teší sa Monika Kompaníková. „Vystihuje nielen životy vybraných hrdiniek v knihe, ale v širšom zmysle aj životy všetkých žien a možno aj dievčat, ktoré bývajú neviditeľné, jemné, ale to, čo zanechávajú za sebou, je nesmierne dôležité.“


Kamila Musilová a Monika Kompaníková zastrešovali projekt za obe krajiny, no napísali aj niekoľko príbehov. K nim sa pridali české autorky Lucie Jarkovská, Hana Krutílková a Klára Kubíčková, slovenské príbehy doplnili rešpektované spisovateľky Gabriela Futová, Veronika Šikulová, Zuzana Štelbaská a historička Monika Kapráliková. O ilustrácie sa postarala súčasná špička z českej aj slovenskej scény, ktorú zastúpili Pavla Baštanová, Jana Farmanová, Magdaléna Gurská, Han, Aneta Františka Holasová, Barbora Idesová, Margarita Khavanski, Veronika Klímová, Kateřina Kynclová, Nikola Logosová, Michaela Mihalyi, Jana Nachlingerová, Monika Pascoe Mikyšková, Ilona Polanski, Alica Raticová, Tereza Říčanová, Broňa Schragge, Dagmar Skokanová, Petra Slabá, Taja Spasskova, Ivana Šáteková, Marie Štumpfová, Andrea Tachezy, Bianka Török, Veronika Vlková a Lucia Žatkuliaková.

Slovenské autorky na fotografii – zľava:

Spisovateľka Monika Kompaníková, grafická dizajnérka Mária Rojko, ilustrátorka Lucia Žatkuliaková, redaktorka Marta Jankajová, maliarka Jana Formanová, ilustrátorka Ivana Šáteková, ilustrátorka Bianka Török, ilustrátorka Broňa Schragge, ilustrátorka Veronika Klímová, ilustrátorka Han, spisovateľka Zuzana Štelbaská, historička Monika Kapráliková, výtvarníčka Monika Pascoe Mikyšková, redaktorka Agáta Laczková.

Foto: JANA LIŠKA


NAPÍŠTE NÁM

Budete to vedieť ako prvý!

Zaujíma Vás, aký knižný hit práve vychádza, na aký tovar je výhodná zľava, aká beží súťaž o ceny? Prihláste sa k odberu našich e-mailových noviniek!