EN
Nevšedný severský smútok v krásnych knihách

Nevšedný severský smútok v krásnych knihách

Hovorí sa, že z kníh severských autorov ide akýsi chlad. Povestné sú drsnými škandinávskymi trilermi, „otrlými“ detektívmi a policajtami či studenými reáliami. Je to však len jedna časť literárnej scény, aj tu nájdeme príbehy, plné ľudského tepla, porozumenia a emócií. Ako napríklad v knihách švédskych autorov Caroliny Setterwallovej a Toma Malmqvista či Kanaďana Denisa Thériaulta.

V knihe Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať  nájde hlavná hrdinka svojho muža mŕtveho v posteli a v jedinom okamihu sa jej celý svet obráti hore nohami. Zostal jej len zoznam, ktorý jej manžel zanechal, a túžba žiť. Carolina Setterwallová odhalí čitateľovi desať rokov svojho života plného lásky a žiaľu, desať rokov života, ktorý sa navzdory všetkým plánom rozhodol vydať úplne inou cestou. „Je to mix pravdy, spomienok a perspektív. Áno, pravda je, že som stratila svojho partnera, ale stále je to fikcia, viac vykonštruovaný román ako biografia,“ uviedla Carolina. „Písať o smútku nebolo až také ťažké, bolo to ako dokumentovať stav, v ktorom som sa nachádzala. Omnoho zraňujúcejšie bolo písať o šťastnejších chvíľach, pretože tie boli strašne vzdialené od života, v ktorom som uviazla.“

    

Veľmi podobný námet cítiť aj v knihe jej krajana Toma Malmqvista V každom okamihu sme ešte stále nažive. Oceňovaný švédsky básnik vo svojom prvom románe opisuje svoj skutočný príbeh, ktorý navždy zmenil jeho život. Príbeh o tom, ako sa na jednej strane tešil na svoje prvé dieťa, na druhej spomína na boj o život, ktorý zvádzala jeho partnerka. Malmqvist píše najskôr stroho, akoby bez emócií, no postupne sa jeho text pretavuje do smutnej a poetickej krásy a jeho slová majú veľkú silu. „Je to zúrivo krásne čítanie. Autor ním definoval, čo znamená písať o láske, túžbe a strate,“ zhodnotili knihu vo švédskej tlači. Román získal niekoľko najprestížnejších švédskych literárnych cien - The Stina and Erik Lundberg Foundation Grant 2018, Dagens Nyheter Culture Prize 2016, The Karin Boye Literary Prize 2015, The Albert Bonnier Scholarship Fund for Swedish writers 2015 a bola nominovaná na The Nordic Council´s Literature Prize 2016.

  

Tri rešpektované literárne ceny má na konte aj kniha Chlapec, ktorý patril moru od ďalšieho severana – kanadského spisovateľa a scenáristu Denisa Thériaulta, autora slávnej knihy Podivuhodný život osamělého pošťáka. Jeho prvotina získala Prix Anne-Hebert 2002, Prix France-Quebec/Jean Hamelin 2001 a Prix Odyssee 2002 pre nejlepší debutový román. Thériault prináša  poeticko-fantazijný príbeh o priateľstve dvoch chlapcov, ktorí rovnako stratili najbližších. Je to príbeh o sile predstavivosti, o bolesti zo straty a odvekej túžbe po bezpečí a zázemí.

    

Možno sú všetky tieto knihy smutné, no v každom prípade vám pri nich bude dobre. Aj keď sa v nich skrýva nevšedný severský smútok, vedia pohladiť. Stačí sa len začítať...

NAPÍŠTE NÁM

Budete to vedieť ako prvý!

Zaujíma Vás, aký knižný hit práve vychádza, na aký tovar je výhodná zľava, aká beží súťaž o ceny? Prihláste sa k odberu našich e-mailových noviniek!