EN
Tri sestry

Tri sestry

Tri slovenské sestry. Ich príbeh vám zlomí srdce. Ich cesta vás naplní nádejou a ich mená si navždy zapamätáte. Heather Morris, autorka kníh Tetovač z Auschwitzu a Cilkina cesta, ktorých sa po celom svete predalo osem miliónov výtlačkov, prichádza s novým ohromujúcim príbehom na základe skutočných udalostí, ktorého hlavnými hrdinkami sú tri slovenské sestry. Román Tri sestry práve vychádza v slovenskom preklade Miriam Ghaniovej vo vydavateľstve Lindeni.

Heather Morris sa opäť nechala inšpirovať reálnymi udalosťami a ako sama tvrdí, námet na román k nej prišiel sám. Kontaktoval ju totiž syn jednej z hrdiniek Oded Ravek, ktorý v lietadle čítal jej knihu Tetovač z Auschwitzu a po prečítaní ho hneď daroval svojej mame. Tá v postave Gity spoznala svoju priateľku z koncentračného tábora. „Po tomto zistení ma Oded kontaktoval cez Facebook, vysvetlil mi, že jeho mama stále žije a rada by sa so mnou stretla,“ hovorí Heather Morris, ktorá vycestovala do Izraela a stretla sa nielen s Líviou, ale aj jej sestrou Magdou. Najstaršia z troch sestier Cibi zomrela v roku 2014. „Strávila som s týmito nezabudnuteľnými ženami týždeň a ony mi odhalili príbeh o prežití, nádeji a znovuzrodení. Presne ten typ príbehu, ktorý ma priťahuje a ktorý čitateľom v týchto temných časoch dodá svetlo nádeje,“ doplnila autorka, ktorá je dodnes s rodinou sestier v kontakte. Žiaľ, druhá zo sestier, Magda Guttmanová, zomrela 1. mája tohto roku.

Keď boli Cibi, Magda a Livi malé, sľúbili svojmu otcovi, že zostanú spolu, nech sa stane čokoľvek. O niekoľko rokov neskôr, keď mala Livi len pätnásť rokov, dostala príkaz na transport do Osvienčimu. O štyri roky staršia Cibi šla s Livi, odhodlaná ochrániť ju alebo zomrieť spolu ňou. Spoločne bojovali a prežili nepredstaviteľnú krutosť a utrpenie. Len sedemnásťročná Magda, zostala so svojou matkou a starým otcom vo Vranove nad Topľou, ukrývala sa u susedov v podkroví alebo v lese, keď členovia Hlinkovej gardy hľadali Židov. Podarilo sa jej unikať, ale nakoniec aj ju odviezli do tábora smrti v Osvienčime-Brezinke.  Tam sa tri sestry znova stretli a pri spomienke na otca si dali nový sľub, tentoraz jedna druhej – prežijú.

„Strhujúce, srdcervúce a povznášajúce," vyjadrila sa na margo románu Christy Lefteri, autorka svetového bestselleru Včelár z Aleppa. A chválami nešetria ani médiá: „Úžasný román,“ jednoducho skonštatovali v magazíne People. „Čitatelia budú týmto príbehom o odolnosti absolútne inšpirovaní,“ napísali v Publishers Weekly. „Nielen čitatelia historickej literatúry budú uchvátení,“ zhodnotil Library Journal. A na portáli Netgalley doplnili: „Už to, že ide o skutočný príbeh, znamená veľa. Lenže autorka je taká zručná, že zážitky týchto dievčat naozaj prežijete, v knihe každá z nich ožije. Ak by sme mohli dať viac ako päť hviezdičiek, dali by sme.“

Heather Morris tvrdí, že knihy o tomto temnom období našej histórie sú stále dôležité, no dodáva, že nie je historička, ale autorka beletrie. „Existujú úžasné historické knihy, vďaka ktorým môžu čitatelia zistiť viac o holokauste. Dúfam, že moje romány povedia niečo o týchto časoch z pohľadu jednotlivých postáv a verím, že je to dobrý spôsob, ako priblížiť tieto príbehy širokému publiku.“


NAPÍŠTE NÁM