Ak patríte medzi fanúšikov motoršportu a to čo ponúka televízia vám nestačí, možno práve táto kniha bude pre vás to pravé orechové. Ale poďme pekne po poriadku. Autor Roman Klemm už v minulosti napísal pár kníh z tohto prostredia, príkladom môže byť Osobnosti a udalosti histórie Formule 1, ktorá vyšla v roku 2003. Knihu Hrdinové Formule 1 môžeme považovať za jej pokračovanie. V centre jej záujmu s...
Ak patríte medzi fanúšikov motoršportu a to čo ponúka televízia vám nestačí, možno práve táto kniha bude pre vás to pravé orechové. Ale poďme pekne po poriadku. Autor Roman Klemm už v minulosti napísal pár kníh z tohto prostredia, príkladom môže byť Osobnosti a udalosti histórie Formule 1, ktorá vyšla v roku 2003. Knihu Hrdinové Formule 1 môžeme považovať za jej pokračovanie. V centre jej záujmu sú traja významní pretekári, a to Graham Hill, Jody Scheckter a Nelson Piquet. Nájdeme v nej množstvo nových informácii a zaujímavostí, ktorých zber a spracovanie autora určite stálo veľa času, avšak výsledkom je veľmi zaujímavé čítanie, vďaka ktorému sa prenesiete do obdobia omnoho odlišného od dneška. Zistíte napríklad, že narozdiel od terajších zástupcov najvyššej kategórie, ktorí zažívajú svoje prvé preteky už v útlom veku a snívajú o tom, že raz sa stanú majstrami sveta, taký Graham Hill ešte vo svojich dvadsiatich rokoch (!) netušil, čo by chcel naozaj robiť. O tom, že by mohol byť majstrom sveta neuvažoval ani v najmenšom kútiku svojej mysle.
Kniha tiež ponúka náhľad do zákulisia tímov či osobného života trojice pretekárov, dnešných legiend motoristického športu. Počas čítania pozorujete aj samotný vývoj strojov a ich rýchlosti. Kým dnes sa približne pohybuje čas potrebný na pole-position od jednej minúty a dvadsiatich sekúnd po minútu a štyridsať sekúnd, v závislosti od okruhu, kedysi to bolo omnoho viac. Taktiež aj bezpečnosť bola na oveľa nižšej úrovni a smrť bola akousi „bežnou“ súčasťou pretekov, pričom jazdci si toho boli plne vedomí. Dnes už doba i na základe udalostí, ktoré sú spomenuté v knihe, pokročila a napomohla tak k zvýšeniu bezpečnosti jazdcov, ale aj divákov či maršalov.
Opisy jednotlivých pretekov, ktoré autor čitateľom sprostredkúva textom, dopĺňajú fotografie z jeho, treba povedať veľmi bohatého archívu. Zaznamenávajú víťazstvá, havárie, vývoj a postupnú zmenu vzhľadu monopostov či pretekárov v normálnom živote mimo okruh. Taktiež sú k dispozícii aj bodové tabuľky jednotlivých sezón. Okrem týchto troch hrdinov sledujete na pozadí aj majstrovské súboje o titul i v prípadoch, keď samotná „hlavná postava“ nie je aktuálne adeptom naň.
Na konci každej veľkej kapitoly Roman Klemm približuje aj ďalšie osobnosti, „tváře podél dráhy“, ako ich sám nazval. Medzi nimi sú napríklad Jackie Stewart, Alain Prost či Nigel Mansell.
Na záver by som túto knihu určite nenazvala ľahkým čítaním pred spaním, aj keď nie je vylúčené, že si môže nájsť nejaké to svoje miesto v blízkosti postele veľkého fanúšika. Každopádne je vhodná, ba priam vynikajúca na spestrenie si dlhých chvíľ čakania na novú sezónu či počas veľkej letnej prestávky. Rozhodne vás obohatí o nové poznatky viac ako stručné stránky wikipédie alebo ešte väčšmi navnadí na pomaly sa blížiace preteky.