EN

Premena a iné poviedky

a iné poviedky

Franz Kafka


Kafkove poviedky Ortieľ, Premena, V trestaneckej kolónii či Umelec v hladovaní patria k najčítanejším krátkym textom minulého storočia. V Ortieli nájde čitateľ zhutnený obraz autorovho konfliktu s otcom, ako aj začiatok jeho vzťahu k Felice Bauerovej. V Premene otcova strata pozície ako hlavy rodiny vedie akoby zákonite k degradácii syna na škodlivý hmyz, ktorý treba odstrániť. Príbeh neľudského správania k odsúdencom (V trestaneckej kolónii) vnímame ho najmä ako Kafkovo odmietavé gesto voči vojne.

Informácie

Jazyk slovenčina
Prekladateľ Milan Richter
Počet strán 160
EAN 9788056634462
Dátum vydania 21.7.2023
Vek od 15
Formát 130x200 mm
Vydavateľstvo Lindeni
Edícia edícia .sk
Hmotnosť 0,28
Typ kniha
Väzba viazaná s papier. poťahom s lam. prebal

Kafkove poviedky Ortieľ, Premena, V trestaneckej kolónii či Umelec v hladovaní patria nepochybne k najčítanejším a najčastejšie interpretovaným krátkym textom minulého storočia. V Ortieli, ktorý Kafka napísal za jedinú noc v septembri 1912, nájde čitateľ zhutnený obraz autorovho celoživotného konfliktu s otcom, ako aj začiatok jeho vzťahu k Felice Bauerovej.

Prvá veta v najdlhšej spomedzi Kafkových poviedok, v Premene, je sama osebe aforizmom či parabolou a jej koniec: „sa v posteli premenil na príšerného chrobáka“ poskytuje dodnes veľa možností na interpretáciu. Otcova strata pozície ako hlavy rodiny vedie akoby zákonite k degradácii syna na škodlivý hmyz, ktorý treba odstrániť.

Príbeh neľudského správania k odsúdencom (V trestaneckej kolónii) má síce spravodlivé vyústenie, ale vnímame ho najmä ako Kafkovo odmietavé gesto voči vojne, ľudskému utrpeniu, rovnako ako príbeh hladujúceho umelca chápeme ako autorovo odmietnutie života založeného na konvenciách, na konzumácii právd ponúkaných inými. Ako vraví protagonista tejto poviedky: „Musím hladovať, nemôžem inak. (...) pretože som nenašiel jedlo, ktoré mi chutí“.

Súbory na stiahnutie

pdf Ukážka.pdf

Uživateľská recenzia

Žiadne užívateľské hodnotenia nie sú dostupné.

Vaše hodnotenie

Používateľskú recenziu môžu vkladať len registrovaní užívatelia

 Prihlásiť
Autor knihy
Franz Kafka

Franz Kafka

Franz Kafka bol český po nemecky píšuci spisovateľ. Je považovaný za jedného z najvplyvnejších svetových autorov. Napísal tri romány: Amerika, Proces a Zámok a mnoho poviesok a noviel. Vyštudoval právo a pracoval ako úradník v poisťovni. Bol abstinent, nefajčil a bol vegetariánom. Zomrel vo veku 40 rokov na tuberkulózu.
Zobraziť profil autora
NAPÍŠTE NÁM