EN

Evanjelium o úhoroch

Príbeh o najzáhadnejšej rybe sveta

Patrik Svensson


Magické rozprávanie o autorovi, jeho otcovi a o tom, ako ich spojil úhor.
Koľko toho vlastne môžeme o úhoroch vedieť? Alebo o človeku? Úhor, Anguilla anguilla, je jedným z najzáhadnejších tvorov, aké príroda kedy stvorila. Ryba, ktorá dlho predstavovala prírodovedeckú záhadu, zvanú aj „úhoria otázka“. Ryba, ktorej sa bezúspešne snažili porozumieť všetci od Aristotela až po Sigmunda Freuda. Ryba, ktorá dnes vymiera, a my nevieme prečo.

Informácie

Jazyk slovenčina
Původní název The Gospel of Eels
Prekladateľ Zuzana Inczingerová
Počet strán 248
EAN 9788056616178
Dátum vydania 20.3.2020
Vek od 15
Formát 130x200 mm
Vydavateľstvo Lindeni
Hmotnosť 0,38
Typ kniha
Väzba viazaná s papier. poťahom s lam. prebal

Koľko toho vlastne môžeme o úhoroch vedieť?

Alebo o človeku?

Úhor, Anguilla anguilla, je jedným z najzáhadnejších tvorov, aké príroda kedy stvorila. Ryba, ktorá dlho predstavovala prírodovedeckú záhadu, zvanú aj „úhoria otázka“. Ryba, ktorej sa bezúspešne snažili porozumieť všetci od Aristotela až po Sigmunda Freuda. Ryba, ktorá dnes vymiera, a my nevieme prečo.

Evanjelium o úhoroch je aj knihou o autorovi, o jeho otcovi a o tom, ako ich úhor spojil: „,Úhory, tie sú ti zvláštne,‘ povedal otec. Vždy keď nejakého videl, vyzeral nadšene. Akoby to tajomno k životu potreboval. Akoby v ňom vypĺňalo akési prázdno. Nechal som sa tým sám presvedčiť. Rozhodol som sa, že človek nájde to, v čo chce veriť, keď to potrebuje. Úhory sme potrebovali. Bez nich by sme neboli rovnakí.“

Súbory na stiahnutie

pdf Ukážka.pdf

Video

Uživateľská recenzia

Žiadne užívateľské hodnotenia nie sú dostupné.

Vaše hodnotenie

Používateľskú recenziu môžu vkladať len registrovaní užívatelia

 Prihlásiť
Autor knihy
Patrik Svensson

Patrik Svensson

Patrik Svensson sa narodil v roku 1972. Pracuje ako kultúrny redaktor a žije v Malmö. Evanjelium o úhoroch je jeho knižný debut. V roku 2019 získala kniha prestížnu švédsku literárnu cenu August Priset v kategórii non-fiction.
View author profile

Recenzia médii

Martin Shooty Šútovec - Evanjelium o úhoroch

Naozaj netuším, ako niekto prišiel na to, že akurát takúto knihu slovenský knižný trh potrebuje, ale ja mu silno ďakujem.

Denník N - Kultúrne dejiny jednej ryby

Vôbec som netušil, že úhor je záhadná ryba. Na vlastné oči som zrejme žiadneho v živote nevidel a nenapadlo by mi, že raz o ňom budem čítať celú knihu a tá kniha sa mi navyše bude páčiť. Myslel som si, že úhor je len jednou z mnohých mlčiacich rýb, jeden z mnohých predstaviteľov tohto už beztak tajuplného sveta, do ktorého má človek prístup len obmedzene a na chvíľku. Svensson pred nami otvára úh...
NAPÍŠTE NÁM