EN

Surrender: 40 skladieb, jeden príbeh

Bono


Úprimný aj drzý, intímny a hlboký - Surrender je príbeh o pozoruhodnom živote, o výzvach aj o podpore blízkych.
Bonov životný príbeh, vystavaný okolo štyridsiatich skladieb U2. Fanúšikovia U2 sa dozvedia, prečo U2 spolu zostali napriek osobným rozbrojom a tvorivým nezhodám a odhalia kľúč k pochopeniu niektorých z najpopulárnejších skladieb skupiny. Za 4 desaťročia sa U2 zmenili z mladíkov, čo to chcú niekam dotiahnuť, na najväčšiu hudobnú skupinu na svete, a Bono sa z občianskeho aktivistu stal svetovým aktérom v boji za zrušenie dlhov chudobných krajín.

Informácie

Žáner životopis
Jazyk slovenčina
Prekladateľ Tomáš Hučko
Počet strán 656
EAN 9788056633526
Dátum vydania 6.10.2023
Vek od 15
Formát 145x205 mm
Vydavateľstvo Lindeni
Hmotnosť 0,86
Typ kniha
Väzba viazaná s laminovaným poťahom a prebalom

Výnimočná epizodická kniha, napísaná bez servítok, introspektívna i objavná, Bonov životný príbeh, vystavaný okolo štyridsiatich skladieb U2.

Bono vyrástol v severnej časti Dublinu, s katolíckym otcom a protestantskou mamou, v čase rastúceho náboženského konfliktu v Írsku. Strata matky v štrnástich rokoch predstavovala tragédiu, ktorá trvalo formovala hľadanie vlastnej rodiny.

Zo začiatku sa cítil priemerný, nakoniec však celý život zasvätil boju proti predstave, že ktokoľvek je priemerný.

Jeho kreatívnosť je chaotická, no nikdy ho neopúšťa... či už je v štúdiu, na pódiu, na proteste, v sieni Kongresu, alebo v zapadnutom bare na rohu.

Dočítame sa o jeho problémoch s hnevom, ktorý zafarbuje jeho texty o láske a nenásilí, a budeme ho počuť vyrovnávať sa s vlastným egom, ktoré je „oveľa väčšie než moje sebavedomie“.

Za štyri desaťročia sa U2 zmenili z mladíkov, čo to chcú niekam dotiahnuť, na najväčšiu hudobnú skupinu na svete, a Bono sa z občianskeho aktivistu stal svetovým aktérom v boji za zrušenie dlhov chudobných krajín, ktorý sa popritom snaží presvedčiť vlády, najmä tú americkú, aby reagovala na globálnu krízu AIDS. Sledujeme ho pri zrode PEPFAR, Prezidentského plánu na pomoc ľuďom s AIDS, v tom čase najväčšej zdravotníckej intervencie v dejinách medicíny v boji proti jednému ochoreniu. Opisuje aktivistov z ONE, mimovládnej organizácie, ktorú zakladal, ako „faktivistov“ a sesterskú organizáciu RED ako „vstupnú bránu“ do sveta závislosti od aktivizmu.

Fanúšikovia U2 sa dozvedia, prečo Bono verí, že U2 spolu zostali napriek osobným rozbrojom a ohnivým tvorivým nezhodám, ktoré trvali desaťročia, a odhalia kľúč k pochopeniu niektorých z najpopulárnejších a najvplyvnejších skladieb tejto skupiny.

Bono nám otvára aj dvere do svojho vnútorného sveta. Neutíchajúcou témou je preňho mrhanie ľudským potenciálom, rovnako aj viera, ktorú opisuje ako nachádzanie signálu uprostred hluku. Tento „tichý, krehký hlas“ počuje najsilnejšie vo svojom manželstve, v hudbe a v boji proti extrémnej chudobe.

Surrender je však najmä ľúbostným listom jeho žene, Ali, ktorú pozval na prvé rande v ten istý týždeň, keď mala skupina svoju prvú skúšku. Alison Stewart udáva pokyny v každej dôležitej scéne tejto drámy vrátane tretieho dejstva, do ktorého práve vstupujú, a vždy prináša viac otázok než odpovedí ohľadom toho, za čo sa oplatí bojovať a kedy sa treba vzdať.

Súbory na stiahnutie

pdf Ukážka.pdf

Uživateľská recenzia

Žiadne užívateľské hodnotenia nie sú dostupné.

Vaše hodnotenie

Používateľskú recenziu môžu vkladať len registrovaní užívatelia

 Prihlásiť
Autor knihy
Bono

Bono

Bono, vlastným menom Paul David Hewson, plní štadióny s kapelou U2 už štyri desaťročia. Skupina predala 170 miliónov nosičov, vyhrala 22 cien Grammy a mnoho iných ocenení vrátane ceny za celoživotné dielo v Kennedyho centre. So svojou ženou Ali a štyrmi deťmi žije v Dubline. Surrender je jeho knižný debut.
Zobraziť profil autora
NAPÍŠTE NÁM